ČITANJE NE POZNAJE GRANICE / BRANJE NE POZNAJE MEJE
Autor: Jadranka Groza, 16. 5. 2017.

ČITANJE NE POZNAJE GRANICE / BRANJE NE POZNAJE MEJE međunarodni je projekt sa ciljem upoznavanja lika i djela slovenskih  i hrvatskih pisaca i bogatstava naših dviju zemalja. Svake godine završava posjetom škola partnera, tako da su ove godine naši gosti bili učenici OŠ Maksa Durjave iz Maribora.

U petak, 12. svibnja našu školu posjetili su prijatelji iz OŠ Maksa Durjave iz Maribora. Bio je to završni dio ovogodišnjeg projekta u kojem su sudjelovali naši knjižničari i članovi literarne grupe, a u kojem se čitaju djela hrvatskih i slovenskih pisaca te upoznaju gradovi iz kojih su škole partneri, ali i znamenitosti naših dviju zemalja. Nakon srdačnog dočeka i programa u kojem su sudjelovale obje škole (nakon prigodnih govora ravnateljica, naši mali i veliki zborovi otpjevali su nekoliko pjesama, učenice 4.razreda plesale su narodne plesove, a članice literarne grupe uprizorile su dio knjige Dese Muck SAMA KOD KUĆE, koju su čitali naši učenici, dok su gosti iz Maribora dramatizirali knjigu EKO-EKO Hrvoja Hitreca) nastavilo se druženjem i obilaskom škole. Upoznali smo ih s aktivnostima koje se odvijaju u našoj školi, a poslijepodne smo proveli zajedno s učenicima OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i njihovim gostima iz OŠ bratov Polančičev, također iz Maribora. Učenici i njihovi voditelji su posjetili Gradski muzej, prošetali gradom uz stručno vodstvo, obišli Sajam cvijeća te oko 17 sati krenuli natrag za Sloveniju.

Bilo je to još jedno lijepo druženje u kojem ni jezik, ni razdaljina između dva grada nisu bila prepreka da se razviju neka nova prijateljstva..i već se veselimo ponovnom susretu u Mariboru sljedeće godine.