« Ožujak 2024 »

Autor: Karolina Čutuk, 27. 2. 2020.

I u našoj školi obilježili smo Dan ružičastih majica i na taj način željeli reći STOP vršnjačkom nasilju. Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Tako smo i mi ove godine, odijevajući ružičasto, odaslali poruku o tolerantnosti, razumijevanju i uvažavanju.

Socijalna pedagoginja i pedagoginja škole educirale  su učenike viših razreda o različitim oblicima vršnjačkog nasilja i kako u tim situacijama postupati.

Za učenike nižih razreda  održana edukativna razgovaraonica u NKČ Vlado Gotovac Ogranak u Capragu na temu dijaloga na društvenim mrežama povodom Nacionalnog dana prevencije vršnjačkog nasilja

Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ i Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Ogranak u Capragu organizirali su edukativnu razgovaraonicu za učenike razredne nastave (III. a, b i c razred) Osnovne škole Braća Bobetko povodom Nacionalnog dana prevencije vršnjačkog nasilja koji se obilježava zadnje srijede u mjesecu veljači pod nazivom Dijalog na društvenim mrežama. Susret su vodile Kristina Grdić, mag.ing.tech.graph. i dr. sc. Daša Poredoš Lavor.

U vrlo živoj i dinamičnoj interakciji učenici su iznosili razna iskustva vezana za korištenje raznih društvenih mreža i aplikacija, postavljali mnoga pitanja, te tako pokazali iznimno zanimanje za ove i slične teme, pa će se s projektnim aktivnostima nastaviti i tijekom slijedećih mjeseci do kraja lipnja ove godine.

Izdvajamo iz zaključnog dijela susreta poučne sadržaje primjenjive za sve:

U svakoj komunikaciji, bilo stvarnoj ili virtualnoj, važno je poštivati pravila lijepog ponašanja.

Važno je promisliti prije nego što nešto objavimo ili pošaljemo poruku.

Za sve poslano preko interneta postoji trag koji negdje ostaje zauvijek zabilježen.

Pazite na sve moguće zamke virtualnoga svijeta!

Ako se nađete u bilo kojoj od navedenih situacija pitajte za savjet odraslu osobu!

Budite oprezni u komunikaciji s nepoznatim osobama – najbolje je nemojte niti započinjati niti prihvaćati.

Voditeljice susreta, zajedno s učiteljicama Anom Uzelac, Ljubicom Mačak, Vesnom Mileković, te komunikacijskom posrednicom Jasminkom Luketić Domitrović i knjižničarkom Danijelom Celinšćak, prof.  – podsjetile su učenike da je zdravije i zanimljivije slobodno vrijeme s vršnjacima provoditi u prirodi, igrajući razne društvene igre u živim kontaktima, brinuti i igrati se s kućnim ljubimcima, pomagati odraslima i sl., a manje vremena provoditi za računalom, s tabletom ili mobitelom.

Na kraju susreta svim sudionicima podijeljeni su bedževi prijateljstva koji se mogu nositi na odjevnom predmetu, pernici ili torbi. Suradnja Knjižnice Caprag, GIMG Sisak i Osnovne škole Braća Bobetko razvijat će se i dalje.

Navedena aktivnost dio je projekta Međugeneracijski dijalog – put primarne prevencija nasilja u obitelji i društvu koji je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.